ще
згорнути
Свіжий номер

Що нового

у кадровій справі

21 жовтня

Держпраці «взялася» за працівників-іноземців

З метою виявлення фактів неофіційного працевлаштування іноземних громадян, фахівці Управління Держпраці у Черкаській області, Управління Державної міграційної служби та Національної поліції здійснили у м. Умань спільний рейд у місцях можливого працевлаштування іноземців.

Учасники рейду провели інформаційно-роз’яснювальну роботу з роботодавцями і працівниками, ознайомили з тематичними брошурами та відповіли на актуальні питання.

Дотримуйтесь законодавства: Наказ про прийняття на роботу іноземцяСКАЧАТИ Звернення роботодавця до служби зайнятості на видачу оформленого дозволу на працевлаштування іноземцяСКАЧАТИ  Працевлаштування іноземців: 5 кроків


А у Чернівецькій області операція «Мігрант» триватиме з 18 жовтня до 19 листопада.

Начальник Управління Держпраці в Чернівецькій області Іван Луцак взяв участь у розширеній робочій нараді, що відбулася в Управлінні Державної міграційної служби у Чернівецькій області.

Учасники наради обговорили організацію цільових профілактичних заходів у рамках проведення операції. Зокрема вирішили створити міжвідомчі координаційні групи задля ефективної співпраці, активного обміну оперативною інформацією, своєчасного доступу до оперативних баз даних.

Іван Луцак зазначив, що в регіоні існує проблема тіньової зайнятості, проте досвід взаємодії Держпраці та Державної міграційної служби вже є. Адже аналогічні заходи відбуваються кілька років поспіль.

Іноземці, яких можна приняти на роботу без дозволу служби зайнятості

Так, головними державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління з початку 2019-го виявлено 172 випадки незадекларованої зайнятості.

Водночас на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2018 року за №649-р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», фахівцями Управління спільно із територіальними органами Пенсійного фонду України, Державної податкової служби, іншими структурами, органами місцевого самоврядування проводилися спільні комплексні заходи з питань легалізації зайнятості, у ході яких виявлено 298 осіб, допущених до роботи без оформлення трудових відносин.

Управління Держпраці у Чернівецькій області зазначило, що найбільше нелегальних працівників в регіоні виявлено у таких видах економічної діяльності:

 • на будівництві,
 • в торгівлі,
 • у закладах ресторанного та готельного бізнесів,
 • на підприємствах автотранспорту.

ТОП-3 запитання до теми: 

18 жовтня

Що має знати працівник при отриманні «лікарняного». Роз'ясняння 7 ААС

Підстави для відмови в оплаті листка непрацездатності

Сезон холодів вже близько. Отже, листків непрацездатності суттєво побільшає.

Підставою для призначення допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю є виданий у встановленому порядку й правильно оформлений листок непрацездатності.

Отримуючи листок непрацездатності зверніть увагу, чи вірно заповнені такі пункти:

 1. Підкреслено слово «первинний» або «продовження», у разі продовження зазначається номер попереднього листка непрацездатності.
 2. Назва та місцезнаходження закладу охорони здоров’я (повністю), що підтверджується штампом та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності».
 3. Дата видачі лікарняного.
 4. Прізвище, ім’я та по батькові хворого вказуються повністю, число повних років цифрами, стать підкреслюється.
 5. Місце роботи, назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації зазначаються повністю.
 6. Відкриття та закриття періоду непрацездатності засвідчується підписом та печаткою лікаря.
 7. У графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового листка непрацездатності.

Увага!

Помарки й виправлення не припустимі у листку непрацездатності. У разі виявлення помилки, здійснюється виправлення, які підтверджуються записом «Виправленому вірити», підписом лікаря та печаткою «Для листків непрацездатності».

На бланку листка тимчасової непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень.

Якщо тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи, лікарняний видається за підписом головного лікаря, що засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров ҆ я.

Щоб претендувати і вчасно отримати матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю потрібно самостійно перевіряти правильність виданих листків непрацездатності.

За матеріалами Сьомого апеляційного адміністративного суду

ТОП-3 консультації до теми: 

18 жовтня

Педагогам встановлять справедливі зарплати

Готуємось до 2020 року: Норма робочого часу на 2020 рікСКАЧАТИ  Ідеальна номенклатура справ 2020


Народні депутати 11.10.2019 внесли до Верховної Ради законопроєкт № 2180-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення справедливості у питанні оплати праці педагогічних працівників».

Закон пропонує виправити «помилки», які виявилися після прийняття Закону України «Про освіту», зокрема, неузгодженості порядку набуття чинності окремих положень щодо встановлення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії. Також законодавці не внесли зміни у закони України «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», що призвело до того, що на педагогічних працівників закладів дошкільної та позашкільної освіти збільшення оплати праці не було поширене.

58 випусків журналу «Кадровик-01» у подарунковому доступі!

Усунення недоліків та внесення відповідних змін дозволить відновити справедливість в оплаті праці педагогічних працівників закладів дошкільної та позашкільної освіти, а саме:

 • встановити посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії в розмірі трьох мінімальних заробітних плат;
 • підвищити посадовий оклад за кожної наступної кваліфікаційної категорії на 10%;
 • встановити доплати за наукові ступені та вчені звання та надбавки за вислугу років.

Керівники закладів дошкільної та позашкільної світи матимуть право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати педагогічним працівникам доплати, надбавки, премії та інші види заохочень.

Після опрацювання в Комітетах ВРУ законопроєкт нададуть на розгляд.

Галина Бєлікова,

редактор-експерт MCFR Кадри

17 жовтня

Науковцям, журналістам і працівникам ОМС перерахують пенсії

Усі новини на сьогоді ➤➤➤

Низка законів, прийнятих раніше, обмежили права вказаних категорій громадян на належний розмір пенсійного забезпечення, не зважаючи на те, що Конституція передбачає неприпустимість звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод (ч. 3 ст. 22 Конституції України).

З метою захисту конституційних прав науковців, журналістів, працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців, розробники закону пропонують передбачити механізм перерахунку вже призначених пенсій для вказаних категорій громадян.

Наразі законопроєкт переданий на опрацювання до Комітетів ВРУ.

Галина Бєлікова,

редактор-експерт MCFR Кадри

ТОП-3 статті до теми:

17 жовтня

Як отримувати довідки з ПФУ через інтернет

Працівник досяг пенсійного віку: алгоритм дій кадровика

Сервіс електронних послуг Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.ua надає можливість отримати три види довідок:

 • довідку про розмір сплачених внесків (форма ОК-5);
 • витяг із Реєстру застрахованих осіб;
 • довідку про розмір пенсії.

Дані довідки дійсні для отримання субсидій, пред’явлення у банках, оформлення документів у центрах надання адміністративних послуг.

Довідки можна не тільки отримати, а ще й перевірити. Їх достовірність підтвердить QR-код.

Для отримання довідки:

1. Зайдіть в особистий кабінет електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або діючого ЕЦП.

2. У розділі «Комунікації з ПФУ» оберіть пункт «Запит на отримання електронних документів».

 Якщо немає стажу, яка буде пенсія?

3. У меню оберіть потрібну довідку.

4. Заповніть обов’язкові поля форми.

5. Вкажіть КЕП та пароль до нього.

6. Натисніть кнопку «Відправити до ПФУ».

Заявник може перевірити статус розгляду свого звернення, роздрукувати чи зберегти документ.

Для перевірки довідки:

1. Зайдіть у розділ «Верифікація виданих документів» на порталі електронних послуг ПФУ.

2. Введіть перевірочний код документу, що міститься під QR-кодом.

3. Натисніть на пункт «Отримати код підтвердження».

4. На телефон запитувача буде надіслано СМС з кодом підтвердження.

5. Введіть код у поле «Пароль з СМС».

6. Натисніть «Отримати документ».

У полі попереднього перегляду з’явиться документ. Це підтвердить, що довідку видав ПФУ.

Стануть у пригоді: Повідомлення працівника про виникнення права на пенсіюСКАЧАТИ Заява про призначення пенсіїСКАЧАТИ  Більше зразків

17 жовтня

Держпраці роз’яснила, як повідомляти ДФС про прийняття директора

Шпаргалка для кадровика: Повідомлення про прийняття працівника на роботуСКАЧАТИ  Порядок прийняття на роботу


Подання повідомлення — пряма вимога ч. 3 ст. 24 КЗпП.

Порядок повідомлення визначений постановою КМУ від 17.06.2015 № 413.

Повідомлення до ДФС подає власник підприємства або уповноважена ним особа за місцем обліку як платника ЄСВ до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:

 • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
 • на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
 • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

Нестандартні випадки укладення трудового договору з директором:

Чи можна прийняти на роботу директора організації за його бажанням на умовах неповного робочого дня?

Чи має право директор працювати як внутрішній сумісник? ,

Чи можна встановити директору оклад нижчий ніж у попереднього директора та у підлеглих працівників?

Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Тобто, до початку роботи працівника інформація про його прийняття на роботу має бути подана до Державної фіскальної служби або її територіальних органів.

Норми ст.24 КЗпП України та постанови №413 поширюється на всі випадки, коли працівник виконує роботу на умовах трудового договору. Винятків щодо повідомлення в Державну фіскальну службу та її територіальні органи про прийняття (обрання) на роботу керівників новостворених юридичних осіб порядком не передбачено.

Якщо керівника прийнято на новостворене підприємство, установу, організацію, то повідомлення до ДФС має бути підписано особою, визначеною внутрішніми документами підприємства, або установчими документами.

  Дізнайтесь, коли направляти повідомлення ДПС про прийняття директора та який документ зазначити як підставу?

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

17 жовтня

Як дізнатися при прийнятті на роботу, чи не вагітна кандидатка на посаду. Роз’яснення Держпраці

Зразки документів: Заява про прийняття з випробувальним терміномСКАЧАТИ Наказ про прийняття з випробувальним терміномСКАЧАТИ  Більше зразків


Очільниця одного з підприємств Херсонщини запитала спеціалістів Держпраці: як саме коректно з’ясувати, чи вагітна жінка? Запитувати кожну жінку? Чим повинна бути підтверджена вагітність для роботодавця? Як поводитися, якщо жінка захотіла це сказати (що скоріш за все буде) або невпевнена при прийомі на роботу? Теоретично, якщо жінка не пройде випробування та буде звільнена за п. 11 ст. 40 КЗпП, вона може на підставі медичної довідки по вагітності поновлена на роботі – як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: крок за кроком

Фахівець Держпраці зауважив, що під час працевлаштування жінок часто запитують про те, що не має стосунку до професійних характеристик, але порушує їх особистий простір, зокрема це питання про стан жінки в якому вона перебуває на момент працевлаштування.

Законодавство України забороняє будь-які прояви дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (Стаття 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» та у статті 2 КЗпП.

Стаття 184 КЗпП забороняє відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.

У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.

У свою чергу, жінка може оскаржити таку відмову в суді.

Тому при прийомі на роботу ставити такі питання недоречно.

Щодо випробувального терміну вагітній фахівець Держпраці зазначив таке.

Заборонено встановлення випробувального терміну вагітним (ст. 26 КЗпП).

Однак якщо жінка при прийомі на роботу не повідомила про вагітність а повідомила про це під час проходження випробувального терміну, то звільнення такої жінки як такої, що не пройшла випробувальний термін, заборонено, оскільки це є звільненням з ініціативи роботодавця (ст. 184 КЗпП України).

Для підтвердження вагітності жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.

Консультації до теми:

Як перевести вагітну на легшу роботу,

Як обчислити строк випробування при прийнятті на роботу,

Перелік осіб, яким не встановлюють випробування при прийнятті на роботу

17 жовтня

Що буде держслужбовцю за порушення етичної поведінки. Роз’яснення Держраці

Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування затверджено Наказом НАДС від 05.08.2016 №158. Ці Правила регулюють моральні засади діяльності державних службовців та полягають у дотриманні принципів етики державної служби.

СКАЧАТИ ПРАВИЛА

Державні службовці у своїй діяльності керуються принципами етики державної служби, що ґрунтуються на положеннях Конституції України, законодавства про державну службу та запобігання корупції, а саме:

1) служіння державі і суспільству;

2) гідної поведінки;

3) доброчесності;

4) лояльності;

5) політичної нейтральності;

6) прозорості і підзвітності;

7) сумлінності.

Служіння державі і суспільству передбачає:

1) чесне служіння і вірність державі;

2) забезпечення державних інтересів під час виконання завдань та функцій держави;

3) сприяння реалізації прав та законних інтересів людини і громадянина;

4) формування позитивного іміджу держави.

Скорочення працівників РДА: алгоритм дій кадровика на жовтень-грудень

Гідна поведінка передбачає:

1) повагу до гідності інших осіб;

2) ввічливість та дотримання високої культури спілкування;

3) доброзичливість і запобігання виникненню конфліктів у стосунках з громадянами;

4) недопущення, у тому числі поза державною службою, дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця.

Доброчесність передбачає:

1) спрямованість дій на захист публічних інтересів, забезпечення пріоритету загального блага громадян над особистими, приватними або корпоративними інтересами;

2) неприпустимість використання державного майна в особистих цілях;

3) недопущення наявності конфлікту між публічними і особистими інтересами;

4) нерозголошення та невикористання інформації, що стала відома у зв’язку з виконанням державним службовцем своїх обов’язків, у тому числі після припинення державної служби, крім випадків, установлених законом;

5) недопущення надання будь-яких переваг і виявлення прихильності до окремих фізичних та юридичних осіб, політичних партій, громадських і релігійних організацій.

Дізнайтеся, як заповнити особову картку державного службовця без помилок

Лояльність передбачає:

1) добросовісність щодо виконання рішень Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України та державного органу, в якому працює державний службовець, незалежно від своїх власних переконань і політичних поглядів;

2) утримання від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів, їх посадових осіб;

3) коректне ставлення до керівників і співробітників державного органу під час виконання державним службовцем своїх обов’язків.

Політична нейтральність передбачає:

1) недопущення впливу політичних інтересів на дії та рішення державного службовця;

2) відмову від публічної демонстрації політичних поглядів і симпатій;

3) дотримання вимог стосовно обмежень щодо політичної діяльності, встановлених законом стосовно окремих категорій державних службовців;

4) уникнення використання символіки політичних партій під час виконання державним службовцем своїх обов’язків;

5) забезпечення прозорості у відносинах з особами, що виконують політичні функції.

Колеги цікавляться, коли державному службовцю присвоїти ранг — під час чи після випробування

Прозорість і підзвітність передбачає:

1) відкритість та доступність інформації про діяльність державного службовця, крім випадків, визначених Конституцією та законами України.

Сумлінність передбачає:

1) добросовісне, чесне та професійне виконання державним службовцем своїх обов’язків, виявлення ініціативи і творчих здібностей;

2) постійне підвищення рівня своєї професійної компетентності та удосконалення організації службової діяльності;

3) недопущення ухилення від прийняття рішень та відповідальність за свої дії та рішення.

За порушення цих Правил державні службовці несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Згідно ст. 64 Закону України «Про державну службу» дисциплінарна відповідальність державного службовця — невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків, визначених Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності.

Правила етики поведінки державних службовців

Згідно ст.65 — підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених Законом України «Про державну службу» та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

До державних службовців за дисциплінарний проступок — порушення правил етичної поведінки державних службовців суб’єкт призначення або керівник державної служби може попередити такого державного службовця про неповну службову відповідність.

За матеріалами Управління Держпраці у Хмельницькій області

16 жовтня

Моя перша номенклатура справ: інструкція для початківця і настанови для гуру

Подарунковий доступ до свіжого випуску

Слово редактора

Осінь — час для розвитку!

Організовуємо документообіг

Моя перша номенклатура справ: інструкція для початківця і настанови для гуру

Номенклатуру справ необхідно скласти до 15 листопада. Підступитися до номенклатури страшно, особливо якщо робитимете її вперше. Не бійтеся. Скачайте зразок номенклатури справ служби діловодства та дійте за інструкцією.

Ідеальна номенклатура справ 2020

Складаємо документи

Затвердження та підписання: надайте проєкту юридичної сили

Підписання / затвердження — це ключовий момент народження документа, коли він набуває юридичної сили, тобто має правові наслідки. Лише після того, як проєкт підписали або затвердили, він стане повноцінним документом. Його можна реєструвати і надсилати адресату або виконавцю. Визначте, хто має підписати документ.

Примірний перелік документів, що підлягають затвердженню

Скачати пам’ятку повністю

Кадрове діловодство

Як скласти характеристику на працівника

Запит на характеристику не заскочить вас зненацька. Тримайте напохваті настанови, шаблон та зразок і легко складете цей документ.

Усталені фрази, що стануть у пригоді при складанні характеристики

Скачати пам’ятку повністю

Забезпечуємо роботу офісу

Передбачити все: чек-лісти канцелярського приладдя та аксесуарів для офісу

Взірцева колекція

Інструкція про заходи пожежної безпеки для приміщення архіву підприємства

Як не загубити вхідного листа і себе у завалах кореспонденції

Тест для секретаря

Секретар і керівник

День боса — 16 жовтня: привітайте шефа!

День боса — популярне свято, яке щороку відзначають у різних країнах світу. Свято допоможе вам зміцнити зв’язок із босом, вибудувати професійні стосунки.

Як на 100% виправдати сподівання шефа. Інструкція на допомогу

Компетенція — це не конкретні знання і навички, а їх комплекс. Їх можна розвинути за два-три місяці. Визначте компетенції, щоб завжди бути на крок попереду і відповідати рівню керівника.

Як вибити гідну зарплату і не посваритися з керівником: алгоритм

Підприємство вам недоплачує? Хочете перевірити? Подивіться на сайтах пошуку роботи, скільки маєте отримувати. Опануйте алгоритм, який допоможе підняти зарплату, навіть якщо бос не надто щедрий на винагороду.

Мистецтво контрманіпуляції: шпаргалка

10 фраз про вашу зарплату, які відштовхнуть боса

Професійний розвиток

Будьте у тренді: прокачайте навички проактивного помічника!

Проактивний помічник допитливий, відповідальний і креативний. Напрацюйте ці навички, щоб стати проактивним помічником. Інструменти для цього — у статті.

Пожирачі часу, або Як упоратися з телефонною та інтернет-залежністю

«Я помічаю, що стала багато часу проводити в телефоні. Може, це хвороблива залежність? Що робити, якщо це так?» — запитує Марічка, секретар керівника.
Як визначити, чи є у вас телефонна або інтернет-залежність? Як їх подужати? Відповіді — у статті.

8 порад секретарю, що не хоче залежати від смартфона та інтернету

Працюємо із задоволенням

Розгадайте ребуси, або розминка для вправного секретаря

Використовуйте ребуси, щоб розрядити напружений ритм роботи, підвищити активність. Знайдіть кілька хвилин для інтелектуального відпочинку. Розвивайте логічне образне мислення, увагу, аналітичні здібності. Вмієте розгадувати ребуси? Якщо ні — опануйте 11 правил. І гайда до колег!

Зенарт, або Медитативне малювання для всіх

Техніка «зенарт», або малювання за допомогою кривуль та крапок, стрімко набирає популярності в усьому світі. Адже створювати хитромудрі та яскраві візерунки може кожен — і дорослий, і дитина. Тож долучайтеся до незвичайного виду графічного мистецтва! Цей нескладний стиль може опанувати кожен. Як його подолати і що для цього знадобиться — підказки у статті.

16 жовтня

Відомо, хто все ж таки подаватиме трудову книжку після загального скасування трудових книжок

На зустрічі з представниками бізнесу, членами Європейської Бізнес Асоціації 11 вересня Дмитро Дубілет, Міністр Кабінету Міністрів прояснив ситуацію навколо трудових книжок, що наразі хвилює усіх з огляду на питання обчислення страхового стажу, адже саме трудова книжка підтверджує стаж для тих, хто почав працювати до 2000 року. Після цієї дати відомості про стаж можна отримати з Реєстру застрахованих осіб.

Калькулятор стажу онлайн ➤

Нещодавно Дмитро Дубілет сколихнув кадрову спільноту заявою про скасування трудових книжок до 2019 року. Нині Міністр підтвердив цей намір і зауважив таке:

"Про трудовий стаж працівника до 2000 року можна дізнатися виключно з трудової книжки. Тобто скасувати трудові книжки можна тільки для тих громадян, відомості про трудовий стаж яких були внесені до реєстру після 2000 року. Громадянам, чий стаж почався до цього моменту, при прийомі на роботу доведеться мати книжки при собі».

Також на зустрічі піднімались кадрові питання та необхідність їх врегулювання. Так, наразі є величезна кількість паперових документів в кадровому напрямку – заяви на відпустки переведення , питання військового обліку , тощо, які абсолютно не відповідають сучасним реаліям. Крім того, деякі органи взагалі не мають можливості електронного звітування. Дмитро Дубілет повідомив, що наразі триває робота над тим, щоб перевести кадрові процеси в електронну форму та спростити їх в рамках держави.

Усі новини на сьогодні ➤➤➤

16 жовтня

Прожитковий мінімум перестав бути критерієм бідності і використовується, як фіскальний індикатор.

Юлія Соколовська
Міністр соціальної політики України

На своїй сторінці у Facebook Міністр соціальної політики сповістила, що запропонувала Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів скасувати «прив'язку» до прожиткового мінімуму усіх видів виплат крім двох:

 • пенсії,
 • допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Основні зміни у законодавстві про працю 2019-2020

На сьогодні до прожиткового мінімуму «прив’язано» понад 150 видів виплат та фінансових показників, зокрема:

 • туристичний збір,
 • аліменти,
 • плата за видачу ліцензії,
 • адмінпослуги,
 • держмито,
 • судовий збір,
 • штрафи,
 • заробітна плата,
 • посадові оклади,
 • стипендії,
 • добові у відрядженнях тощо.

На думку Юлії Сергіївни ця «прив’язка» позбавляє можливості допомагати тим, хто цього справді потребує. Оскільки підвищуючи прожитковий мінімум, автоматично збільшуються видатки на всі інші виплати. Відтак нинішня система не дозволяє адресно боротися із подоланням бідності.

Міністр наголосила: «Прийшов час здійснити реформу прожиткового мінімуму в Україні!»

На її думку, така реформа (відв'язування від прожиткового мінімуму) не призведе до зменшення розміру соцдопомог. Для сімей, що знаходяться в складних життєвих обставинах, розміри виплат збільшуватимуться,
а державна соціальна допомога стане ефективнішою.

ТОП-3 новини:

16 жовтня

Верховна Рада працює над новим Трудовим кодексом. Що пропонує бізнес законодавцю?

Як повідомляє Європейська бізнес-асоціація (ЄБА), експерти Європейської Бізнес Асоціації активно долучаються до процесу обговорень, адже необхідність модернізації трудових відносин в Україні та заміна радянського КЗпП сучасним Трудовим законодавством назріла в країні вже давно.

Так, в оновленому законопроєкті бізнес пропонує врахувати 11 ключових питань, аби отримати дійсно прогресивний проєкт Трудового кодексу. Йдеться про такі питання:

1) Лібералізацію та адаптацію відносин роботодавець-профспілка та перегляд повноважень профспілок. Виключення необхідності погодження роботодавцем власних нормативних актів у випадках, коли колективний договір не укладено з первинним органом профспілки. Виключення необхідності попереднього повідомлення профспілки про надурочну роботу, якщо працівник вже надав письмову згоду на таку роботу.

2) Розширення переліку осіб, що можуть бути працевлаштовані без отримання дозволу на працевлаштування, зокрема, таких як іноземці без громадянства, біженці із визначеним правовим статусом, тощо.

3) Закріплення за керівниками філій можливості укладати трудові договори, адже наразі це може робити лише керівник організації.

4) Передбачення можливості укладення договорів як у письмовій, так і в усній формах з обов’язковою письмовою заявою і наказом про прийняття на роботу.

Зразки документів під скачування: Заява про прийняття на роботуСКАЧАТИ Наказ про прийняття на роботуСКАЧАТИ  Більше зразків


5) Спрощення класифікатора професій – надання йому рекомендаційного, а не обов’язкового характеру як це є зараз, крім того, надання роботодавцю можливості самостійно визначати назву посади.

Пошук по Класифікатору професій онлайн ➤

6) Закріплення можливості укладення строкових трудових договорів виключно за домовленістю сторін.

7) Закріплення за роботодавцем права звільняти або відстороняти працівника у випадку вчинення дій, що містять ознаки корупції. Крім того – права звільняти певні категорії працівників за порушення трудових обов’язків – прогули, розкрадання, появу в нетверезому стані, тощо (в тому числі, вагітних жінок, жінок з дітьми до 3-х років), а також, працівників, які досягли пенсійного віку.

Дізнайтеся, як правильно звільнити за прогул, щоб уберегтись від судової тяганини

8) Перегляд та спрощення системи відпусток – 1 основна трудова відпустка (зі збільшенням основної відпустки з 24 до 30 днів), 2 соціальні відпустки – у зв’язку з вагітністю і пологами та для догляду за дитиною.

9) Проведення атестації всіх співробітників – перевірка як hard skills, так і soft skills (наразі атестація працівників законодавчо не закріплена).

10) Створення сервісної служби задля нагляду та контролю за дотриманням трудового законодавства.

11) Законодавче закріплення більш сучасних форм комунікації між роботодавцем та працівником – в електронній формі.

16 жовтня

ПФУ не вправі вимагати уточнюючу довідку для пільгової пенсії

Повідомлення працівнику про виникнення права на пенсіюСКАЧАТИ


Питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах для окремих категорій працівників регулює стаття 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.08.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058).

Закон № 1058 регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (ч. 1, 2 ст. 5 Закону № 1058). Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених Законом № 1058, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Що зробити кадровику, коли працівник досяг пенсійного віку: алгоритм

Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах 2 і 3 статті 114 (ч. 1 ст. 114).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом № 1058, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом № 1058 (абз. 1 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058).

Чи знаєте ви, що документів для пенсії поменшало, а подати їх можна через вебсервіс ПФУ

Основний документ, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюють на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637; далі ― Порядок № 637).

Якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймають уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (п. 20 Порядку № 637).

5 «ні» директору, що вимагає звільнити пенсіонера

Висновок суду (постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2019 по справі № 360/1624/19) — уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише у випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці та коли такий пільговий стаж виник до 21.08.1992. Після 21.08.1992 основні документи, які підтверджують пільговий стаж ― період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.

При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII. Будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Ольга Догадіна,

провідний експерт MCFR: Кадри

Дізнайтеся, чи має пенсіонер «відпрацьовувати» при звільненні за власним бажанням?


16 жовтня

День боса 2019: привітайте шефа!

Шпаргалки вправного секретаря: 10 фраз, що не можна говорити босуСКАЧАТИ 10 фраз про вашу зарплату, які відштовхнуть босаСКАЧАТИ  Подарунковий доступ до журналу

Історія вшанування шефа

Ідея заснувати свято для керівників виникла у Патриції Бейз Хароскі в 1958 році. Жителька Чикаго працювала секретарем у страховій компанії State Insurance, а її керівником був батько. Щоб зробити татові приємне і подякувати йому від імені всіх працівників за вміння керувати, Патриція зареєструвала в Торговельній палаті США День боса. Датою святкування жінка обрала день народження батька-боса — 16 жовтня.

Чотири роки потому губернатор Іллінойсу Отто Кернер підтримав ініціативу Патриції. Зрештою День боса набув офіційного статусу. Поступово ідея Патриції поширилася по всьому світові.

Традиції

У День боса вітають усіх керівників — очільників відділів, генеральних директорів і голів правління. Підлеглі не лише висловлюють шефові загальне захоплення і дякують за те, що він такий — суворий і вимогливий, але справедливий або добрий і чесний. Також працівники дарують керівникам пам’ятні подарунки — колекційну пляшку улубленого вина, цукерки, а жінкам-керівникам підносять квіти.

У тренді — подарунки-враження, приміром, стрибок з парашутом.

За кордоном на багатьох підприємствах 16 жовтня не дотримують дрес-коду і навіть деяких правил поведінки. Працівники одягаються у смішні костюми і влаштовують шефові сюрприз. Коли керівник приходить на роботу, його вітають жартівливими пісеньками і віршами.

СКАЧАТИ ЛИСТІВКУ

Дещиця уваги

Шеф будь-якого рангу заслуговує на повагу. Адже від його рішень залежить не лише його власний добробут, а й успіх справи, успіх його підлеглих.

Керівник — це не тільки покликання або призначення. Це професія, яка вимагає високої кваліфікації, досвіду і знань у своїй галузі, а також неординарного мислення, сміливості, здатності до розумного вирішення нерозв’язних завдань. Часто це робота без відпочинку, яка вимагає відповідальності за кожен крок.

Хоч іноді, але й бос потребує простої дружньої уваги. Не буде зайвим у цей день піднести шефові символічний подарунок або листівку з позитивним настроєм, висловити щиру повагу, сказати теплі слова. Листівка, зроблена власноруч, — оптимальний варіант.

У День керівника приєднуємося до привітань на адресу всіх керівників і бажаємо розуміння і поваги, здоров’я і здорових стосунків із підлеглими! Із Днем шефа Вас!

Дізнайтеся, як розвантажити шефа і створити комфортну робочу атмосферу

14 жовтня

14 жовтня — потрійне свято в Україні!

Вітаємо колег, друзів, співвітчизників зі святами!

Дякуємо пращурам козакам за нашу країну, дякуємо героям сучасникам, які боронять її кордони. Бажаємо нашим захисникам сили та твердості духу, енергії та оптимізму, добробуту та надійного тилу в родині.

Молимо Богородицю про мир та щастя в Україні. Пам’ятаємо, що в кожному з нас живе «сила нескорених».12 жовтня

Звільнення жінок у декреті — це помилка, яка буде виправлена

Під час прес-марафону 10 жовтня Президент України Володимир Зеленський запевнив, що помилки у змінах до нового Трудового кодексу будуть виправлені.

Пан Зеленський пообіцяв, що в державі не буде радянського Трудового кодексу, а буде кодекс незалежної сучасної країни.

«Зараз працюють над сучасним трудовим законодавством і Трудовим кодексом. Тобто там є багато пропозицій. Впевнений, там є багато дрібних помилок, які всі будуть вичищені. Впевнений, ми все зробимо, почуємо людей. Зараз не ідеальна система, але вона краща», — закцентував Президент.

Військовий збір скасують з 1 січня 2020 року

Голова держави звернув увагу, що Трудовий кодекс має не тільки захищати людей, захищати їх права, але й дати можливість компаніям, бізнесу, заводам, фабрикам, селам приймати на роботу та звільняти фахівців.

Проте питання щодо жінок в декреті, які можуть бути звільненні відповідно до змін у новому Трудовому кодексі Президент пообіцяв скасувати.

Нагадуємо, що відповідно до нині діючого КЗпП в інтересах охорони материнства та дитинства звільнення з ініціативи роботодавця вагітних і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років — у порядку і випадках, передбачених частиною шостою ст. 179 КЗпП ), одиноких матерів при наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда заборонено, крім випадків повної ліквідації організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням (ч. 3 ст. 184 КЗпП ).

Як відбувається зараз:

11 жовтня

Який документ підтверджує рівень володіння державною мовою? Роз’яснює НАДС

Нацдержслужба (лист 11.10.2019 № 79-р/з) нагадала про зміни, які Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» від 19.09.2019 № 117-IX внесено до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі ― Закон № 889).

Щодо підтвердження рівня вільного володіння державною мовою переможцем конкурсу на зайняття посади державної службиСКАЧАТИ роз’яснення


Зокрема, зміни до пункту 5 частини 1 статті 25 передбачають, що переможець конкурсу, оголошеного після 25.09.2019, має надати копію документу про підтвердження рівня володіння державною мовою.

На думку НАДС таким документом може бути:

 • документ державного зразка про середню/вищу освіту, в якому є інформація про вивчення предмету (дисципліни), що підтверджують знання української мови;
 • посвідчення щодо вільного володіння державною мовою, видане до 25.10.2019.

Штрафи за порушення Закону про мову

Чекаємо на зміни в Порядку атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, затвердженому постановою КМУ від 26.04.2017 № 301 (далі ― Порядок № 301).

Нагадаємо, Порядок № 301 передбачає, що вільне володіння державною мовою підтверджують:

 • документи державного зразка про повну загальну середню освіту, видані до 2000 року, з оцінкою «5» за вивчення або за складання випускного іспиту з української мови та/або української мови та літератури;
 • документи державного зразка про повну загальну середню освіту, видані після 2000 року, з балом не менше 10 за вивчення або підсумкову державну атестацію з української мови;
 • диплом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою «відмінно» за вивчення української мови та/або ділової української мови, української мови за фаховим спрямуванням;
 • диплом бакалавра, магістра (спеціаліста) за спеціальностями українська мова та література; українська мова та література і іноземна мова; за спеціалізацією «Українська мова та література» спеціальності «Філологія».

Догадіна Ольга,

провідний експерт MCFR: Кадри

ТОП-3 запитання до теми:

11 жовтня

Як і коли оплачувати допологовий лікарняний? Роз’яснює ФСС

Взірцева колекція кадровика: Наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологамиСКАЧАТИ бланк Наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами меншої тривалостіСКАЧАТИ зразок  Більше зразків


Вовчанське відділення управління виконавчої дирекції ФСС у Харківській області роз’яснює складні випадки, що трапляються з листками непрацездатності по вагітності та пологах.

Декретна відпустка 2019

Допомогу по вагітності та пологах нададуть породіллі у грошовій формі, що компенсує втрату зарплати за час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Лікарняні по вагітності та пологах виплатять за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.

Дізнайтеся, чи нараховувати допомогу по вагітності та пологах за місцем роботи за сумісництвом?

Породіллям, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, лікарняні оплатять за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів).

Якщо початок відпустки по вагітності та пологах припадає на інший лікарняний, цей лікарняний закриють, а в день, коли має розпочатися відпустка по пологах, видадуть лікарняний по вагітності та пологах. Але оплатять кожен з цих листків непрацездатності.

Якщо відпустка по вагітності та пологах починається, коли на підприємстві простій, або породілля перебуває у відпустці, лікарняний оплатять з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах: чек-ліст

За період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу.

Комісія із соцстраху має розглянути документи для призначення допомоги по вагітності та пологах упродовж 10 днів з дня їх надходження.

Коли оплачувати лікарняний по вагітності та пологах?

Жінка працює — оплатіть лікарняний у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Жінка виконує роботи за ЦПД — оплатіть пологовий лікарняний протягом десяти днів після призначення допомоги.

За матеріалами Фонду соціального страхування України

 

ТОП-3 запитання до теми:

11 жовтня

Військовий збір скасують з 1 січня 2020 року

Проєкт Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо скасування військового зборуСКАЧАТИ


Ініціатор законопроєкту, зареєстрованого в Раді 10.10.2019 за № 2252 телеведучий «1+1» Олександр Дубінський.

Військовий збір вводили тимчасово до 1 січня 2015 року, але потім відтермінували "до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України". Запроваджений ще у 2014 році військовий збір платники податків сплачують понад 5 років.

Експерти уважають, що правова природа військового зборує незрозумілою, оскільки військовий збір фактично повторює фіскальні функції ПДФО через однакові об’єкти оподаткування. Через це фонд заробітної плати зазнає надмірного податкового навантаження в порівнянні з рівнем оподаткування вказаних доходів в інших країнах світу. Це один із чинників значної долі тіньової економіки країни, зокрема і тіньових зарплат, що видаються «в конвертах».

При цьому, військовий збір та ПДФО по суті дублюють один одного, що призводить до подвійного податкового навантаження — оподаткування одного й того ж об’єкту оподаткування – заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими угодами тощо.

За офіційною інформацією в Україні відбуваються позитивні зрушення в економіці. Так зростання валового внутрішнього продукту України у другому кварталі 2019 року становило 4,6% до аналогічного періоду 2018 року. Такі позитивні тенденції закладені і в Програмі діяльності Уряду України на найближчі п’ять років (економіка України зросте на 40% за 5 років). Серед ключових цілей Програми Уряду – зниження загального податкового навантаження.

Дізнайтесь першим:

Тому вирішення питань фінансування видатків держави можливе як за рахунок зростання економіки країни, так і за рахунок скорочення «тіньових схем» внаслідок зменшення податкового навантаження на фонд заробітної плати платників податку.

Проектом Закону передбачено внесення змін до Податкового кодексу України щодо виключення пункту 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в якому зазначені основні елементи збору: платники збору, об’єкт оподаткування збором, ставка збору, порядок нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету тощо.

Одночасно з прийняттям проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування військового збору» будуть внесенні відповідні зміни до Бюджетного кодексу України в частині джерел формування доходної частини Державного бюджету. Такий законопроєкт також зареєстрований у ВРУ за № 2253.

Розробники законопроєкту очікують, що після скасування військового збору:

 • зменшиться навантаження на фонд оплати праці платників збору;
 • зменшиться частка заробітних плат, що видаються «в конвертах»;
 • збільшиться сума надходжень податків на доходи фізичних осіб.

Ірина Іванченко

шеф-редактор журналів «Кадровик-01», експертно-правової системи Expertus: Кадри

11 жовтня

Кого захищатиме новий трудовий кодекс і чому скасування трудових книжок — це не реформа? Точка зору керівниці служби зайнятості

Готуємось до 2020 року: Норма тривалості робочого часу 2020СКАЧАТИ Номенклатура справ 2020Керівник служби зайнятості розмірковує над тим, яким має бути Трудовий кодекс, у колонці на сайті Економічної правди.

Ольга Макогон зауважила: «Нарешті питання зайнятості та розвитку ринку праці опинилося в порядку денному української влади. Чому це важливо?

Ольга Макогон директорка Державного центру зайнятості України

По-перше, досягнути сталого економічного розвитку, нехтуючи трудовими і соціальними правами громадян, неможливо.

По-друге, Україна та ЄС домовилися посилювати діалог та співробітництво для реалізації політики зайнятості та забезпечення гідної праці.

Мова йде про безпечні та здорові умови праці, соціальний діалог, соціальний захист, соціальне залучення, гендерну рівність та недискримінацію.

Якщо ми прямуємо до Європейського Союзу, то такі домовленості мають бути орієнтиром при обранні шляхів розвитку держави.

Чи можна досягнути економічного процвітання, якщо будуть задовольнятися лише інтереси власників капіталу — роботодавців, а потреби найманих працівників, які примножують цей капітал, будуть на другому плані? Потрібен баланс інтересів».

Директорка Державного центру зайнятості озвучила наболілі претензії до чинного кодексу.

Чинний КЗпП був ухвалений ще за радянських часів. Після 1991 року Верховна Рада внесла до нього так багато змін, що називати його радянським неправильно. Кодекс містить ратифіковані Україною норми конвенцій Міжнародної організації праці. Інше питання — як вони тлумачаться і як застосовуються.

Тенденцією розвитку трудового і соціального законодавства в Україні було постійне нарощування соціального захисту, що не підкріплювалося належним економічним підґрунтям. Це призвело до формування прошарку професійних соціальних утриманців і зниження поваги до людей, які потребують допомоги.

Популізм та "соціальні хабарі" знищили мотивацію до праці та розвиток власної продуктивності. Загроза втратити роботу теж перестала тримати в тонусі деяких громадян. КЗпП втратив повагу суспільства і став алегорією відсутності злагодженої політики у сфері зайнятості населення.

Крім того, нівельована цінність праці найманого працівника. В Україні постійно поширюється ідея, що трудові відносини не можуть бути ефективними, тому лише послуги приватних підприємців відповідають потребам бізнесу. Це не так.

У розвиненому світі особистість найманого працівника та його праця є однією з найбільших цінностей, від цього залежить успіх чи програш роботодавця.

Неможливість дотримуватися трудового законодавства роботодавцями підводить до логічного висновку: треба захищати інтереси роботодавців. Проте такий висновок хибний. Трудовий договір — це угода. Щоб реалізувати її головну мету, необхідно, аби працівник і роботодавець отримували взаємну вигоду від співпраці.

Зразки документів: Трудовий договір між працівником і юридичною особоюСКАЧАТИ Трудовий договір з ФОП-роботодавцемСКАЧАТИ Трудовий договір з неповнолітнім працівникомСКАЧАТИ  Усі зразки


Трудовий закон не працює ізольовано. Розвиток економіки забезпечується не лише змінами трудового законодавства, а й удосконаленням податкового та митного законодавства, забезпеченням захисту прав власності. Навіть найбільш модерний трудовий кодекс зазнає поразки у несприятливому бізнес-кліматі.

Що ми можемо зробити з позиції розвитку сфери зайнятості населення?

По-перше, адаптувати ідеологію основного трудового закону до реалій сьогодення, що жодним чином не зменшує захист трудових прав і гарантій, а дозволяє по-новому подивитися на можливості, які пропонує ринок праці.

Трудовий кодекс повинен забезпечувати прозорі і зрозумілі умови трудових відносин ще на самому старті взаємодії працівника і роботодавця.

По-друге, трудовий кодекс повинен визнавати сучасні моделі трудової діяльності. Нові форми трудової діяльності, наприклад, робота за строковим трудовим договоромдистанційна робота вже стали об'єктивною реальністю.

Не має значення, йдеться про безстрокові чи строкові трудові відносини — працівники повинні мати рівний правовий захист. Адже завершення строку дії трудового договору не може розглядатися як примушування до звільнення, зловживання правами чи прагнення утриматися будь-яким чином.

Зміни у сфері трудової діяльності не можна не помічати. Необхідно розвивати законодавство таким чином, щоб працівник був свідомий, але захищений, а роботодавець отримував вигідну модель співробітництва. Трудові відносини — це взаємні права і зобов'язання. У нас про це забувають.

До того ж, трудовий кодекс повинен передбачати принцип свободи трудового договору, коли сторони визначають не лише обов'язкові, а й додаткові умови.

Важливо, щоб трудовий кодекс містив базові трудові стандарти, які повинні розкриватися через угоди і колективні договори, особливо на галузевому та локальному рівнях, та покращуватися у трудовому договорі.

Одним з недоліків чинної редакції КЗпП є його надмірна зарегульованість. Держава не залишає простору сторонам для досягнення домовленостей, якщо не укладається контракт як особлива форма трудового договору, що можливо лише тоді, коли це передбачено відповідним спеціальним законом.

Одним з основних питань, які розглядаються як підстава для перегляду КЗпП, є обмежені права роботодавця щодо звільнення працівників.

Можливість соціального діалогу і право визначати спеціальні підстави для звільнення, про які сторони домовляються на початку, забезпечать додаткову перевагу офіційного трудового договору замість пошуку шляхів, як обійти трудовий закон, оскільки сторони будуть знати про наслідки порушення умов договору.

Однак для більшості українців кодекс повинен залишатися основним документом, який захищає їх від свавілля роботодавця.

Якщо говорити про міжнародні договори України, серед яких ратифіковані Україною конвенції МОП та Угода про асоціацію, то абсолютно реально забезпечити дотримання міжнародних правил регулювання трудових відносин і збільшити права сторін для самостійного визначення умов співпраці. У будь-якому випадку тягар доведення правомірності звільнення лежить на роботодавцеві.

Пані Макогон зауважила: «Якщо відверто, то новий трудовий кодекс є лише одним з етапів модернізації регулювання ринку праці в Україні. Також необхідно удосконалити закон про зайнятість населення, про кожен вид державного соціального страхування, про трудове законодавство, яким регулюється кадровий документообіг.

Обов’язкові документи відділу кадрів 2019

Однак зміни повинні бути зрозумілими та передбачуваними. Наприклад, скасування трудових книжок — це не реформа. Для їх скасування необхідно забезпечити загальний електронний облік трудової діяльності та багато іншого.

Майже 90% клієнтів державної служби зайнятості звертаються до нас як безробітні через звільнення з підстав, визначених КЗпП. Серед них є багато професіоналів та гарних спеціалістів, які не змогли самостійно знайти нову роботу.

Тому при визначенні нових правил припинення трудових відносин необхідно удосконалювати послуги ДСЗ для оперативного працевлаштування.

Підготовка нового КЗпП потребує консультацій з багатьма стейкхолдерами. Крім того, робота над новим трудовим кодексом — це шанс узгодити розвиток промисловості, сфери послуг, аграрного сектору, системи освіти та професійної підготовки фахівців з політикою зайнятості та соціальної підтримки громадян.»

 За матеріалами Економічної правди

 

ТОП-3 теми жовтня:

10 жовтня

Медичних довідок поменшає в рази

Пам’ятки 2019 : Що варто знати про щеплення від грипуСКАЧАТИ Як підготуватися до сезону грипу/ГРВІ та що робити під час епідеміїСКАЧАТИ Що робити, якщо ви захворіли на грип чи ГРВІСКАЧАТИ  Лікарняні 2019


«Медична документація має відповідати стандартам країн Європейського Союзу. Ми маємо відмовитись від бюрократичних документів і довідок. Особливо від тих, які обросли корупційними схемами», — вважає міністр Зоряна Скалецька.

МОЗ планує скасувати медичні довідки і медичні документи застарілих зразків, які гальмують ефективну роботу охорони здоров’я. Пропозиції стосовно таких форм документів збиратимуть з 9 по 15 жовтня.

Представників лікарських асоціацій та спеціалістів запросять на наради до Міністерства вже на цьому тижні. Розпочнуть роботу робочі групи, які розроблятимуть проєкти рішень щодо скасування старих документів.

Активна робота вже йде на офіційній сторінці МОЗ у Facebook. Громадяни та спеціалісти залишають свої пропозиції.

З-поміж кандидатів на скасування – обхідний лист на МСЕК та довідка про епідоточення.

Галина Бєлікова
провідний експерт MCFR: Кадри

Дізнайтесь першим:

 

10 жовтня

Профспілки напишуть свій проєкт Трудового кодексу

ЦК Атомпрофспілки закликала всі профспілки об’єднатися і внести в Раду свій проєкт Трудового кодексу.

Штрафи на працівників незаконні ➤

Профспілки занепокоєні ідеями, що озвучують урядовці і планують включити до Трудового кодексу як-от: укладення цивільних угод замість трудових договорів, що позбавить людей права на відпустки, захист від незаконного звільнення, скасування санкцій за підміну трудового договору договором підряду.

10 жовтня

Cтажування та випробувальний термін: у чому різниця


В деяких випадках у роботодавців виникає бажання, так би мовити, «придивитись» до свого майбутнього працівника, перевірити, чи є він гідним відповідної посади.

Увага!

Заборонено приймати працівника на стажування до того, як трудовий договір з ним буде укладений: це суперечить вимогам законодавства.

Законодавство передбачає стажування лише для деяких категорій, а саме:

 • для студентів вищих навчальних закладів;
 • учнів професійно-технічних навчальних закладів;
 • для зареєстрованих безробітних, які проходять курси професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.

В інших випадках роботодавець не має права прийняти на посаду саме на стажування, а також допустити до виконання робочих обов'язків, без укладання трудового договору.

Відповідно до ст. 24 КЗпП працівника не можна допускати до роботи без укладеного трудового договору, який оформлюється згідно з наказом або розпорядженням власника чи уповноваженого ним органу.

Зразки кадрових документів: Трудовий договір 2019СКАЧАТИ Наказ про прийняття з випробувальним терміномСКАЧАТИ  Більше зразків


Якщо ж працівник почне працювати без укладеного трудового договору, з роботодавця (організації, установи, підприємства, ФОП) буде стягнено штраф (ст. 265 КЗпП). З посадової особи, в свою чергу, буде стягнено штраф на підставі ст. 41 КпАП.

Але роботодавець може зарахувати працівника на посаду з випробувальним терміном, що має становити не більш ніж 3 місяці, для робітників – 1 місяць, а для керівних посад – 6 місяців. Випробувальний термін має обов’язково зазначатися в наказі чи розпорядженні про прийняття на роботу.

Дізнайтеся, як правильно обчислити строк випробування

Ст. 28 КЗпП передбачає, якщо власник або уповноважений ним орган встановить невідповідність працівника посаді, на яку його прийнято, або роботі, яку він виконує, то власник або уповноважений ним орган матє право протягом терміну випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про звільнення не пізніше, як за три дні.

Алгоритм звільнення за результатами випробування

Працівник, якого прийнято з випробувальним терміном, може вимагати укладення трудового договору, в якому будуть зафіксовані відповідні умови праці.

Водночас є й особи, для яких не можна встановлювати випробувальний термін. До них належать:

 • особи, яким ще не виповнилося 18-ти років;
 • молодь, яка закінчила професійні навчально-виховні заклади;
 • молоді спеціалісти, які закінчили вищі навчальні заклади;
 • особи, звільнені в запас з військової служби;
 • особи з інвалідністю;
 • вагітні жінки.

Управління Держпраці звертає увагу, що роботодавець, який годує обіцянками: «Спочатку, протягом випробувального терміну, зарплата буде менша, а потім, після його закінчення, більша», – порушує закон.

Треба завжди домовлятися про все одразу. Збережіть, про всяк випадок, оголошення про вакансію, де вказано розмір заробітної плати.

Роботодавець може звільнити працівника, якщо вважатиме за потрібне. Проте про своє рішення про звільнення він має попередити працівника письмово не пізніше ніж за 3 дні до закінчення випробувального терміну і вказати в попередженні причину звільнення.

В такому випадку вихідну допомогу працівнику не виплачуватимуть.

Якщо виникнуть складнощі, не треба вагатися – чи писати службові записки, чи ні. Вони, безумовно, можуть стати в нагоді, якщо справа дійде до суду.

За інформацією Управління Держслужби в Івано-Франківській області

ТОП-3 консультації до теми:

10 жовтня

Трудові відносини у фермерському господарстві: роз’яснення Держпраці

Стануть у пригоді: Посадова інструкція менеджера фермерського підприємстваСКАЧАТИ Посадова інструкція провідного інженера з меліорації фермерського господарстваСКАЧАТИ  Більше посадових інструкційЯк зазначається в частині 1 статті 3 Закону України «Про фермерське господарство» (далі — Закон №973), до членів фермерського господарства можуть належати зокрема чоловік, жінка, їхні батьки, діти, яким виповнилося 14 років, інші члени родини та їхні родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, а також визнають положення установчого документа цього фермерського господарства і дотримуються цих положень. До членів фермерського господарства не можуть належати ті особи, які працюють в ньому за трудовим договором (контрактом).
Дізнайтеся, чи оформлювати прийняття на роботу голови фермерського господарства

Трудові відносини в межах фермерського господарства регулює стаття 27 Закону №973, згідно з якою ці відносини базуються на праці його членів. У разі виробничої потреби фермерське господарство може залучати до роботи інших осіб за трудовим договором (контрактом).

У фермерському господарстві трудові відносини його членів регулюються Статутом, а трудові відносини осіб, залучених до роботи згідно з трудовим договором (контрактом), регулюються законодавством України про працю.

Трудові відносини членів фермерського господарства, що організоване фізичною особою — підприємцем, визначаються на підставі договору про створення сімейного фермерського господарства відповідно до пункту «д» частини 5 статті 81 Закону № 973.

Громадянин визнається суб’єктом господарювання, якщо він здійснює підприємницьку діяльність на підставі його державної реєстрації як підприємця без статусу юридичної особи згідно з частиною 1 статті 128 Господарського кодексу України.

Трудовий договір з членами фермерського господарства укладати не треба; про це зазначається в листі Мінсоцполітики від 14.06.2017 р. № 306/0/22-17.

Управління Держпраці у Миколаївській області додатково зазначило, що ч. 4 ст. 27 Закону № 973 встановлюється, що ведення трудових книжок членам фермерського господарства та видача цих книжок здійснюються відповідно до законодавства України про працю. Пункт 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, що затверджена наказом Мінпраці, Мінюсту, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, визначає, що трудові книжки мають вестися також для осіб, що є співвласниками (або власниками) підприємств, селянських (або фермерських) господарств, за тієї умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Колеги цікавляться,  яку назву роботи обрати для ветеринарного лікаря у фермерському господарстві

Тож, якщо члени фермерського господарства добровільно зареєструються як платники єдиного внеску, на них у загальному порядку будуть заведені трудові книжки.

Згідно з п. 7.10 Методичних рекомендацій з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах, що затверджені наказом Міністерства аграрної політики України від 02.07.2001 № 189, визначений дохід має розподілятися між членами господарства пропорційно їхньому трудовому внеску і має використовуватися для визначення заробітку, а також для утримань і відрахувань на соціальні заходи у відповідності до чинного законодавства.

Таким чином, члени господарства за свою працю в господарстві будуть отримувати не заробітну плату, а частину чистого прибутку, який отримає господарство (тобто доходу за вирахуванням всіх витрат, що будуть пов’язані з отриманням цього доходу, а також за вирахуванням сплачених податків).

За матеріалами Управління Держпраці у Миколаївській області

ТОП-3 запитання про фермерське господарство:

10 жовтня

Держпраці попередила про ризики при поновленні працівника

Зразки документів: Наказ про поновлення працівника на роботі за рішенням судуСКАЧАТИ  Більше зразків


Головне управління Держпраці у Львівській області роз’яснило, які наслідки спричиняє затримка виконання рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника.

Алгоритм поновлення працівника на роботі ➤

Рішення суду про поновлення на роботі підлягає негайному виконанню.

Якщо роботодавець зволікає із виконанням рішення суду про поновлення, суд зобов’яже виплатити працівникові середній заробіток чи різницю в заробітку за час затримки.

Рішення суду про поновлення вважається виконаним після того, як роботодавець видасть наказ про допуск до роботи і фактично допустить до роботи.

За несвоєчасного поновлення працівника на роботі з вини власника середній заробіток виплачують за чітко визначений законом проміжок часу: з дня винесення рішення судом, до дня його фактичного виконання.

9 жовтня

Обережно – колектори телефонують суб’єктам е-декларування

Чек-ліст типових помилок у деклараціях осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняСКАЧАТИ

Коли до вас завітає інспектор праці: вирахуйте самостійно

НАЗК повідомляє про спроби невідомих, які називають себе працівниками Національної агенції з питань запобігання корупції, по телефону чинити тиск на суб’єктів декларування в інтересах колекторських компаній.

УВАГА! Безпосередньо НАЗК звертається до суб’єктів декларування лише в офіційній письмовій формі поштовим відправленням або електронним листом з домену nazk.gov.ua.

Про конкретні факти отримання в телефонному режимі вимог від невідомих осіб, які називають себе співробітниками НАЗК, Агентство просить суб’єктів декларування невідкладно повідомляти органи Національної поліції та Національне агентство за електронною адресою: info@nazk.gov.ua.

За інформацією офіційного веб сайту НАЗК

ТОП-3 запитання про е-декларування:

9 жовтня

Скасування трудових книжок 2019


Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет на своїй сторінці у Facebook вже писав про намір нового Техноуряду перевести все кадрове діловодство та архів у цифровий формат.

Сьогодні ж у соціальній мережі опублікував світлину з анонсом запуску в роботу відповідних законопроєктів.

Ключові тези Д. Дубілета:

1. Громадяни не будуть зобов'язані при прийнятті на роботу надавати роботодавцю трудову книжку.

Відповідно, роботодавцям не потрібно буде її перевіряти або зберігати. Міністр обумовлює це тим, що в електронних реєстрах держави дані про трудовий стаж всіх українців з 2000 року вже є. 

Консультації до теми:

2. Громадяни зможуть отримати електронний документ з інформацією про свій стаж через мережу інтернет. У разі необхідності саме такий документ вони зможуть надати роботодавцю для перевірки стажу.

Щоб отримати документ, українцям потрібно буде скористатися ЕЦП. 

Роботодавці ж зможуть перевірити справжність документа за допомогою QR-коду, який буде автоматично накладатися на ці документи.

Міністр має намір підключити до системи ще і BankID.

3. Зі слів Дмитра Дубілета, якщо у працівника є трудовий стаж до 2000 року, він зможе занести цю інформацію в електронний реєстр самостійно або через роботодавця.

Розрахунок стажу онлайн ➤➤➤

4. Заборони на ведення паперових трудових книжок не буде. Працівник матиме право звернутись до роботодавця для відповідного оформлення трудової книжки. Проте ні роботодавець, ні працівник не будуть зобов'язані цього робити.

Дмитро Дубілет розраховує на прийняття відповідних законопроєктів та технічний запуск новацій ще у 2019 році.

8 жовтня

В Україні буде два Дня незалежності

03.10.2019 у Верховній Раді Україні зареєстровано Проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо Дня Незалежності України» (законопроєкт № 2206).

Зміни в трудовому законодавстві 2019-2020

Автор законопроєкту народний депутат Савчук О. В., член політичної партії ВО «Свобода», пропонує внести зміни до статті 73 КЗпП — додати святковий день 22 січня (День Незалежності України).

Читайте також, перенесення робочих днів у 2020 році

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту.

В пояснювальній записці до законопроєкту автор обгрунтовує необхідність запропонованих змін. На її думку відраховувати період незалежності Української держави необхідно з 22.01.1918 — дня проголошення IV Універсалу Центральної Ради Української Народної Республіки.

Утім, і 24 серпня також має залишитись святковим днем, який автор пропонує назвати — День відновлення Незалежності України.

Тож, якщо депутати підтримають законопроєкт, святкових днів в Україні побільшає.

Ольга Догадіна

провідний експерт системи «Expertus: Кадри»

 

8 жовтня

«Ми не перейдемо червону межу» — Голова комітету ВРУ про проєкт Трудового кодексу

Скачайте першим: Виробничий календар — 2020 для «п’ятиденки»СКАЧАТИ  Готуємось до 2020 року

07.10.2019 у Будинку профспілок у Києві відбулась робоча зустріч керівництва Федерації профспілок України, її членських організацій з головою Комітету ВРУ з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Галиною Третьяковою.

Голова ФПУ Григорій Осовий зауважив, що співробітництво профспілок з парламентарями над новаціями соціально-трудового законодавства має тривалий термін та завжди приносило взаємну користь. Отже, у рамках соціального діалогу його слід продовжувати. «Прийняття Трудового кодексу у «турбо-режимі» є неприйнятим. Неможливо за декілька місяців підготувати якісний Трудовий кодекс».

Номенклатура справ 2020 ➤ складіть вчасно

Галина Третьякова запевнила, що Комітет з профспілками й надалі співпрацюватиме та попередньо обговорюватиме законопроєкти. Зокрема, у процесі роботи над новим Трудовим кодексом, вже розпочали консультації з громадськими організаціями та профспілками.

У ході обговорення змін до трудового законодавства профспілкові представники акцентували, що підтримують проєкт Трудового кодексу (реєстр. № 1658), який прийняла Верховна Рада минулого скликання у першому читанні. При його підготовці до другого читання над ним працювала робоча група, у складі якої були представники ФПУ, Федерації роботодавців, громадських організацій, науковці та практики. Законопроєкт № 1658 пройшов широке громадське обговорення та експертизу МОП.

Голова профільного парламентського Комітету поінформувала, що в проекті ТК планують змінити процедуру прийняття-звільнення, тривалість відпусток, регламентувати процедуру проведення страйків тощо. «Україна ратифікувала 71 конвенцію МОП. Для порівняння Грузія — 15. І ми не збираємося переходити червону межу та порушувати мінімальні гарантії, встановлені міжнародними конвенціями.» 

«Ми не змінюємо формату роботи з профспілками і проводитимемо консультації так довго, як це буде потрібно для досягнення балансу інтересів сторін. Діалог з профспілками має тривати, бо ви є представниками суспільства», — зазначила Г. Третьякова.

За інформацією прес-центру ФПУ

ТОП-3 теми із журналу «Кадровик-01»:

 

8 жовтня

Черговий ранг держслужбовцю через три роки без оцінювання. Роз’яснює НАДС

Взірцева колекція кадровика: Автобіографія держслужбовцяСКАЧАТИ зразок Особова картка державного службовцяСКАЧАТИ зразок  Подарунковий демодоступ до журналу «Кадровик-01»

Реформа і перезавантаження влади. Чого чекати держслужбовцям?

НАДС (лист від 07.10.2019 № 78-р/з) нагадав, що черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюють державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності.

Протягом строку застосування дисциплінарного стягнення, а також протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності черговий ранг державному службовцю не присвоюють. Такі періоди не зараховують до трирічного строку для присвоєння чергового рангу (ч. 6 ст. 39 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII; далі — Закон № 889).

Результати службової діяльності державних службовців щороку підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань, а також з метою прийняття рішення щодо преміювання, планування їхньої кар’єри (ч. 1 ст. 44 Закону № 889).

Дізнайтеся, як звільнити держслужбовця у зв’язку з негативним оцінюванням службової діяльності

Типовий порядок проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців затверджений постановою КМУ від 23.08.2017 № 640 (далі — Типовий порядок).

Оцінювання проводять на підставі ключових показників, визначених з урахуванням посадових обов’язків державного службовця, а також дотримання ним загальних правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції (п. 7 Типового порядку).

У разі звільнення державного службовця або його переведення на іншу посаду державної служби до затвердження висновку процедуру оцінювання за посадою державної служби, яку він займав, припиняють (п. 8 Типового порядку).

Якщо на дату прийняття наказу (розпорядження) про визначення результатів виконання завдань державний службовець працює на займаній посаді у звітному році з визначеними йому завданнями менше трьох місяців, результати виконання завдань на визначають, висновок не затверджують (п. 14 Типового порядку).

Дата присвоєння рангу держслужбовцю: визначайте правильно

НАДС роз’яснила на прикладі, якщо державного службовця у вересня перевели на іншу посаду державної служби, в поточному році його службову діяльність не оцінюватимуть.

НАДС наголошує, що відсутність результатів щорічного оцінювання у зв’язку тим, що воно не проводилось, не впливає на термін присвоєння чергового рангу.

Ольга Догадіна,

провідний експерт системи «Expertus: Кадри»

ТОП-3 консультації за темою: